tel. 513 617 071
ul. Adm. Józefa Unruga 36/4, 81-188 Gdynia
Często zadawane pytania
Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?
Do logopedy powinni zgłosić się opiekunowie, których dzieci nie komunikują się werbalnie, rozwój mowy ich pociech przebiega z opóźnieniem. Warto również sprawdzić wymowę/ artykulację dzieci przed rozpoczęciem edukacji szkolnej z powodu możliwości wystąpienia trudności z nauką czytania i pisania.
Czy dwulatek powinien mówić?
Tak! Dziecko dwuletnie powinno wypowiadać od kilkudziesięciu do kilkuset słów. Dziecko w tym wieku używa wyrażeń dźwiękonaśladowczych lub też może nazywać przedmiot tylko jedną sylabą. Dwulatki zaczynają budować proste zdania, np. mama pi, co może oznaczać: Mamo, chcę pić.
Jak wygląda diagnoza logopedyczna dzieci?
Standardowa diagnoza logopedyczna rozpoczyna się od przeprowadzenia m.in. wywiadu z rodzicami dziecka. Sprawdza się zasób leksykalny (słownik bierny i czynny) jak również bada się artykulację. Ponadto ocenie podlega również połykanie, oddychanie, fonacja, percepcja słuchowa. Ocenia się także budowę i funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego pod kątem nieprawidłowości artykulacyjnych oraz funkcjonalnych.
O co logopeda może zapytać podczas wywiadu logopedycznego?
Podczas wywiadu logopeda pyta o wiek dziecka i dynamikę dotychczasowego rozwoju mowy. Pojawiają się pytania m.in. odnośnie możliwych czynnikach ryzyka, zakłócających rozwój dziecka z okresu ciąży i porodu, jak również pyta o rozwój psychofizyczny dziecka (tj. siadanie, wstawanie, chodzenie).
Jak sprawdza się rozumienie mowy?
Rozumienie mowy najczęściej ocenia się na kilku poziomach organizacji morfologiczno-syntaktycznej języka, tj. na poziomie pojedynczego wyrazu, wypowiedzenia o typie prostej konstrukcji oraz na poziomie wypowiedzeń o typie konstrukcji złożonej.
Czy możliwe są zajęcia z dojazdem do domu pacjenta?
Tak! Nasz gabinet neurologopedyczny znajduje się w Gdyni, ale istnieje oczywiście możliwość dojazdu pacjenta po wcześniejszym umówieniu wizyty.